Klasifikace via ferrat

Systémy hodnocení obtížnosti via ferrat jsou rozličné. Někteří průvodci rozeznávají pouze tři stupně hodnocení (kdysi Kompass), podobně jako na lyžařských sjezdových tratích: nejlehčí ferraty jsou označeny modře, těžké červeně a velmi těžké černě. Jejich obtížnost bývá doprovozena ještě slovním výkladem, který může dokreslit zvláštní úskalí trasy. Například sněhová pole.

Modernější a určitě přesnější jsou pětistupňové systémy hodnocení, které rozeznávají: lehké, mírně obtížné, těžké, velmi těžké a extrémně těžké ferraty. I toto hodnocení je doplněno slovním popisem s dovětkem, jakému stupni horolezecké obtížnosti by odpovídal terén, pokud by na něm lezecké pomůcky nebyly umístěny.

Existuje i pětistupňový systém s dodatečným odlišením stupňů. A dokonce šestistupňový systém.

Ze zvyku a tradice se řídím pětistupňovým systémem Klettersteig Atlasu. Kdysi veledávno to byla jedna z mála publikací, která se objevila na českém trhu. V češtině. Používá hodnocení písmeny A až E. V novějším vydání je toto členění rozšířeno o přídavné hodnocení celkové náročnosti trasy. Některé ferraty začínají téměř na parkovišti (je jich minimum), k některým vede dlouhý namáhavý přístup.

Pětistupňových systémů hodnocení je více. Žádný se neujal univerzálně. Naopak se znovu a znovu zkouší klasifikaci nově definovat.

Každá klasifikace platí za běžných klimatických podmínek. Vezme však za své, když se zhorší počasí. Nejenom za mokra, kdy se mnozí horolezci raději schoulí pod deku. Nebývá až tak časté překvapení, že přijdete k ferratě a ta je celá pod ledem. To je lidově řečeno o hubu. Ale i to se leze. Tady vám už žádný průvodce neporadí. Pouze zkušenost.

Roli hraje okamžitá dispozice, únava z veselého večera, postupující ochablost stáří a kdo ví co ještě. A tak zjistíte, že jednou se vám černá ferrata lezla lépe než červená. Takže i když na jednoduchých ferratach není vlastně potřeba žádné jištění, mějte jej vždy s sebou. I na lehkých ferratach vás může potkat překvapení.

Do roku 2015 jsem na této stránce uváděl všechny systémy s tabulkami klasifikací. Upustil jsem od toho, protože každý si musí zvolit tu klasifikaci, která nejvíce odpovídá jeho osobním zkušenostem. A kdo je nemá, tak na webu všechno zjistí. Proto uvádím pouze odkazy, kde studovat: