Co jsou Dolomity a co už ne

Dolomity (italsky Dolomiti) tvoří jižní část Východních Alp. Rozkládají se na severu Itálie "zhruba" mezi údolími řek Adige a Piave. Nejvyšší horou je Marmolada s 3363 metry. Dají se zhruba rozdělit na tři části: Západní Dolomity, Východní Dolomity a Jihozápadní Dolomity.

S výčtem horských skupin, které k Dolomitům přináleží, je problém. Ve výčtech se uvádějí i horské skupiny Brenta a Garda, které se ale řadí k Jihozápadním vápencovým Alpám za hranicí údolní řeky Adige. To se týká i nenápadného pohoříčka Nonsberg/Mendelskamm. Nejednotnost panuje i v případě jižně položených Vicentinských Alp.

Některé masívy na území provincie Belluno jsou jednou zahrnovány do Dolomit, podruhé do Jihovýchodních vápencových Alp. To se týká hlavně Předalpí (Předhůří) Karnských Alp. Tyto horské skupiny na východním břehu řeky Piave ale k Dolomitům nepatří, i když se jim podobají, jako by jim z oka vypadly. Na jihu provincie Belluno se rozkládá velmi rozsáhlé pohoří Alpi Feltrine, o kterém mnozí ani netuší, že k Dolomitů naopak patří.