Ukrajina - kuchyně

Typická ukrajinská jídla

  • Čeburek, pirožek, bilaš - ukrajinský fastfood. Jedná se o 3 podoby jedné a téže věci - jakéhosi závitku, kapsy či rohlíčku, plněného většinou masem, zelím, tvarohem či jinými ingrediencemi. Cena okolo 1 hřivny.
  • Pelmeně, vareniky - asi nejtypičtější ukrajinské národní pokrmy. Vareniky nejsou nic jiného než větší pelmeně. Jde o těstovinové kapsičky, plněné masem, tvarohem či bramborama, většinou ještě zalité máslem, což pokrmu na chuti spíše ubírá, než přidává. Obecně nic moc.
  • Čanachy - jedno z nejchutnějších jídel, jaké si lze v ukrajinských restauracích dát. Většinou vám ho donesou v uzavřené nádobě (kotlíku) a chuťově i složením tak trochu připomíná náš bramborový guláš (brambory, maso, chutná kořeněná omáčka).
  • Ukrajinský Boršč - vynikající hustá polévka se zelím, bramborama, masem a dalšími přísadami, zalitá smetanou. Pokrm s pravděpodobně nejlepším poměrem výkon/cena (již od 2,5 hřivny).
  • Bujon, bujon s frikadelkama - nudlová polévka, případně s knedlíčky
  • Pečínka = játra
  • Kartoška fri, kartoška malodaja, kartofelnoje pyré = hranolky, vařené brambory, bramborová kaše
  • Šašlik - jeden z nejdražších, ale také nejlepších místních pokrmů. Dělá se často v horských kolibách v Karpatech, ale i v některých lepších restauracích a na Krymu se velmi často smaží přímo v ulicích jako voňavé lákadlo na turisty. Jedná se v podstatě o špíz z hovězího, telecího, případně jehněčího masa. Porce masa je většinou solidně velká, cena se pohybuje okolo 8 hřiven.
  • Šaverma - podobně jako šašlik je to dražší, ale mimořádně chutné jídlo. Je to jakási ukrajinská podoba kebabu.

Další jídla (steaky, kuřecí pokrmy, ryby) jsou svými názvy natolik jasná nebo podobná našim, že je nezmiňuji.

Restaurace

Na Ukrajině existuje velice rafinovaný způsob "maskování" restaurací a podobných podniků. Jen velice zřídka je totiž vidět nápis "Restaurant" nebo "Jídelna", většina podniků je označena slovy "Kafé", "Bar" či "Kafé bar". Většina podniků vhodných ke stravování či popíjení piva se skrývá za označením Kafé (vždy tam mají pivo a vodku, většinou i větší či menší výběr jídel a téměř nikdy kafe), zatímco Bary bývají podniky nižší úrovně, dalo by se říct "nálevny".

Zapomeňte na to, že byste v restauraci/hospodě/baru/kdekoliv jinde platili něco každý zvlášť. My jsme se o to zarputile pokoušeli celý měsíc každý den znovu a znovu, leč ve většině případů to, že jsme trvali na placení zvlášť, znamenalo zablokování chodu celé restaurace na mnoho minut až desítek minut, volání vedoucího a rozvláčné problémy. Jako východisko se ukázalo vždycky předem číšníka včas upozornit, že budeme sice platit dohromady, ale budeme chtít účet rozepsat na jednotlivé položky. Tak jsme alespoň mohli výslednou částku překontrolovat a opravit, protože bylo téměř pravidlem, že na účtu byly chyby, a mnohdy jich nebylo málo. Kdykoliv se pak stalo, že číšník(-ce) musel něco přepočítat přímo před námi, znejistěl, upadl do velkých rozpaků, odběhl pro obří kalkulačku a patřičný početní úkon provedl vždy na ní a pro jistotu dvakrát, byť si šlo kupříkladu jen o sečtení čísel 6 a 7.

Mimochodem v ukrajinských obchodech provinčnějšího typu jsou stále ještě poměrně často k vidění na pultech klasické kuličkové "sčoty", na kterých prodavačky počítají, kolik je jedna houska a jedna houska.