Rumunsko - turistika

Proč jet do Rumunska? Protože v Rumunsku najdete stále ještě opuštěné hory (Karpaty), jedny z nejrozsáhlejších lesních porostů v Evropě, krásná města plná památek a neobyčejně pohostinné lidi. V Rumunsku můžete jak lézt po horách, tak se koupat v moři nebo navštívit lázně. Seznámíte se nejen s kulturou rumunskou, ale i maďarskou, německou nebo tureckou. Pokud máte rádi víno, tak si také přijdete na své. V Rumunsku je tak trochu od všeho něco. Někde cítíte orientální atmosféru, zatímco jinde si připadáte jak v uličkách Norimberku.


Fagaraš, foto wikipedia

Rumunsko je ojediněle přírodně rozmanité - nalezneme zde jak vysokohorské oblasti (Karpaty dosahují v Rumunsku nadmořské výšky přes 2 500 m), tak i stepní roviny.

Stejně tak je Rumunsko rozmanité etnicky. V Sedmihradsku se nachází početné menšiny maďarské a sikulské (maďarizovaný turkický kmen) a pozůstatky dříve velmi četné menšiny německé. V Banátu vedle sebe žijí Rumuni, Maďaři, ale také například Srbové a Češi. Na černomořském pobřeží, v Dobrudži, žije asi 50 000 etnických Turků a Tatarů, dále například Rusíni a mnoho dalších národností. Díky těmto atributům má každá část Rumunska svou ojedinělou atmosféru a zvyky.

Nejzajímavější lokalitou je pro českého turistu oblast Banátu, kde se nacházejí české vesnice. Ve dvacátých letech 19. století sem připlulo po Dunaji mnoho lidí z Čech, kteří přišli hledat lepší život. Připluli na vorech a pocházeli z různých oblastí naší země. S sebou přivezli i českou kulturu, tradice, zvyky a lidové umění, jež se dochovaly dodnes. Nejvíce z nich se usadilo na levém břehu Dunaje, kde postupně vzniklo 8 vesnic.

V Bukurešti můžeme navštívit i národní historické muzeum, které sídlí v budově postavené v letech 1894 – 1900 jako poštovní palác.rumunske pamatky. Muzeum vystavuje více než 50 000 exponátů kulturních a historických unikátů. Za návštěvu stojí též Bukurešťský "Skanzen", který je jedním z nejzajímavějších etnografických parků pod širým nebem na světě. Mezi falší nejčastější turistické cíle dále patří: kostely z 18. století, Biserica Stavropoleos, Biserica Armeneasca a Biserica Coltea. Zemětřesení z roku 1977, kdy přišlo o život asi 1500 lidí, poskytlo vládnoucímu Nikolaji Ceaušeskovi záminku ke stržení čtvrtě Dealul Spirii. Na místě této zbourané čtvrti začali dělníci s výstavbou monumentální stavby známé jako Dům národů - Casa Poporului. Dnes je tato stavba známá po celém světě spíše pod názvem Ceaušeskův dům a svou rozsáhlostí je druhou největší budovou na světě, hned za americkým Pentagonem.

Využít lze i místní nabídky celodenních výletů, např. do Konstance u Černého moře, k deltě Dunaje, do údolí řeky Prahova nebo ke známým hradům a zámkům jako Peles, Mogosoaia a podobně.

Nejznámější atraktivitou v okolí města Brašov je hrad Bran, který je často mylně vydáván za Drákulův hrad. Ve skutečnosti ale s Vladem Tepesem alias Draculou nemá mnoho společného. Sám o sobě není hrad nikterak zajímavý, zato ale leží na mohutné skále a svým tajemným vzhledem by pověstem o Drákulovi dobře vyhovoval. Stojí zato ho navštívit. Ve vsi je možné sehnat ubytování, které zde nabízí několik privátů a penzion.

Suceava - toto město slouží jako výchozí stanice k zcela jedinečným klášterům v Bukovině. Suceava byla kdysi významným knížecím městem, které dosáhlo rozkvětu za vlády velkého bojovníka proti Turkům – Štěpána Velkého, bratrance Vlada Tepese (Draculy). Tehdy se stavěly kostely a kláštery a zavládla prosperita. Jeho následovníci už nebyli tak úspěšní a město bylo několikrát vypleněno Turky a Tatary. Navštívit můžete různé kostely nebo muzea, z nichž nejzajímavější je muzeum bukovinské historie.