Francie: Historie 1.

Pravěk a starověk
V pravěku se v dnešní Francii nacházelo roztroušené osídlení neandrtálců a později i kromaňonců. Od kromaňonců pocházejí známé jeskynní malby, z nichž největší proslulosti nabyly ty z jeskyně u Lascaux v Pyrenejích. V 1. tisíciletí přišli do země kelští Galové, později ovládnuta římskou říší. Provincie Galie (viz období "Asterixe a Obelixe"). Její východní hranici obsadil germánský kmen Franků.

Franská říše
Největší rozsah dosáhla ale jako franská říše Karla I. Velikého na přelomu osmého a devátého století. Roku 846 se říče dělí na východní část (Francia orientalis), západní (Francia occidentalis) a Lotharingii ve středu. Západní část dala vzniknout dnešní Francii.

Francie v době vrcholného středověku
S nástupem gotického umění začala také francouzská kulturní expanze do světa, a to i do českých zemí, kde tomuto procesu napomohl i pobyt mladého Karla IV. na francouzském dvoře. Mimořádný význam má v této době výstavba katedrál, která dala této epoše pojmenování Věk katedrál

Renesance a náboženské války
Teprve roku 1453, kdy skončila stoletá válka s Anglií (Jean d´Arc), byla sjednocena Francie v rozsáhlý a silný evropský stát, který se stal brzy evropskou mocností. Druhá polovina 16. století je ve znamení válek mezi katolíky a hugenoty.

Francie na cestě k revoluci
V 17. stol. se francouzští králové po poražení šlechtického povstání stali ve své zemi absolutními vládci a podle toho také s Francií zacházeli. Začala éra nákladných válek, ale také výstavby (Ludvík XIV.). To samozřejmě vedlo k prohlubování státního dluhu, který dokonce způsobil francouzský státní bankrot. Ale možná ještě osudovější se stala nespokojenost nižších vrstev s tímto stavem, která nakonec vedla až k francouzské revoluci.